Gündüz Uzun Pozlama Nasıl yapılır?

0
169

Gündüz vakti Sokaklarda uzun pozlamanın keyfini çıkartın
Gündüz gün ışığında uzun pozlamanın keyfi bir başka oluyor. Tabi bunu yapabilmek için bir takıp ekipmanlara biraz da teknik bilgiye sahip olmak gerekiyor.

Gündüz uzun pozlama yapmak istediğimizde enstantane sürelerini 1 saniye, 3,4,5,8,10… saniye kullandığımızda sensörümüze çok fazla ışık gireceği için çektiğimiz fotoğraflar bembeyaz çıkacaktır. Bunun engellemek ve iyi bir çekim yapmak için ND filtre kullanmamız gerekecek. ND fitlre ile enstantane den kazanmış olacağız. ND filtre ile uzun pozlama yaptığımızda sabit duran modelimizin yanından geçen kişilerin adımları hayalet gibi çıkacak ve fotoğrafa değişik bir etki yaratmış olacağız.

Peki ama nasıl bir ND filtre almamız gerecek. Benim önerim almışken bir kere alıp biraz paraya kıyıp düzgün bir şeyler almak olacaktır. 10 stop bir ND fitre fazlasıyla işinizi görecektir. ND filtrelerin yanında rakam ve x olarak yazar bunların anlamı aşağıdaki gibi.
⦁ 2x (1 f stop)
⦁ 4x (2 f stop)
⦁ 8x (3 f stop)
⦁ 64x (6 f stop)
⦁ 1024x (10 f stop)

modelimizin çevresinde yürüyenleri hayalet gibi çıkartmak için düşük enstantane süreleri kullanmalıyız.

1-  Düşük enstantane süreleri
Manuel modda çalışmak daha zevkli ve daha sağlıklı olacaktır. Ham+JPG olarak çekim yapmanızda fayda var. Mesela enstantane 2 saniye, diyafram f8, iso 200 ile bir çekim deneyin bakalım nasıl sonuç çıkacak. Ona göre değerler ile oynayarak çekimlere devam edin.

2 Deneme çekimleri
İnsanlar ortalıkta gezerken 🙂 ayarladığınız değerler ile deneme çekimleri yapın. farklı değerlerde nasıl sonuçlar alıyor kontrol edip ona göre modelinizi çekmeden önce ayarlarınızı belirlemiş olursunuz.

uzun pozlama için düzgün bir tripod
İşinizi her zaman görecek ve yarayacak güzel bir tripod almanız yarar var.

ND Filtre
Gündüz uzun pozlama için daha önce bahsettiğimiz gibi iyi bir ND filtre kullanmanızda yarar var. Benim daha öncede tavsiye ettiğim gibi 10 stop bir ND filre kullanmanız olacak. Bu filtre ile aynı zamanda deniz,nehir,şelale uzun pozlamarını da kolaylıkla yapabileceksiniz.

Uzaktan Kumanda
işimiz uzun pozlama olunca uzaktan kumanda vazgeçilmezimizdir her zaman. Kumanda ile makineyi titretmeden kolayca çekimi tamamlayabiliriz. Şimdi diyeceksiniz kumanda olmadan olmuyor mu yani! Kumanda olmadan zamanlayıcı ayarlayıp o şekilde yapabilirsiniz fakat kumanda her zaman size daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacak. Ayrıca kumanda fiyatları şuan çok çok ucuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz